Metabolický vzorec

Ještě před rokem jste byli supervýkonní, a teď už sotva popadáte dech? Je čas na generální prohlídku. A mluvím teď o vašem tělu, ne o autě!

 

Zapomeňte na zaručené rady z lifestylových časopisů. Žádná antistresová dieta vás nezachrání. A co pohyb? Před deseti lety vám možná dělaly dobře adrenalinové sporty, dneska máte adrenalin spíš v práci a dáváte přednost procházce v lese, že? Prostě tělo se vyvíjí a mění. Jak jste na tom právě teď? Ne, nebojte se, nenabídnu vám test o pěti otázkách, kde budete zaškrtávat, kolikrát týdně cvičíte, jak často holdujete alkoholu, a výsledek bude, že pijete málo čisté vody bez bublinek. Je to trochu komplikovanější. Je čas dozvědět se pravdu o vašem těle.

 

Sádlo nebo margarín?

Média se dnes hemží různými doporučeními. Držte takovou a takovou dietu, sportujte takhle a takhle. Už méně se píše o stresu, jak ho odbourávat, a že jsou na to různé způsoby. Čokoláda je považovaná za hřích. „Na kvalitní hořké čokoládě přitom není nic špatného, pokud jste ve stresu a máte na ní chuť, klidně si jí dopřejte,“ říká prof. Martiník a vyvrací další běžně omílaná tvrzení: „Tuk, který nás zabíjí, si vytváříme sami v játrech prostřednictvím žlučových kyselin, a jeho hladinu umíme vyšetřením určit. Zapomeňte na diskuze o másle, sádle a margarínech!“ Při nákupu multivitaminů si také dávejte pozor, co kupujete, jaké má preparát složení a jaké množství jednotlivých vitamínů a minerálů obsahuje. Ten, na který běží reklama v televizi, nemusí být nejkvalitnější. Prof. Martiník vyvrací i další mýtus: „Někde se objeví článek, že člověk musí vypít třeba tři litry vody a není to přitom pravda. Vše je individuální. Pomocí testů lze určit konkrétní potřebu a to tím, že se změří, kolik vody je v buňce a jaké je množství celkové vody v těle. Někdo potřebuje dohnat množství, někdo četnost, někdo pije dobře, ale v určitých obdobích zapomene,“ říká prof. Martiník a dodává: „Nejhůře jsou na tom senioři. Často nepijí, aby nemuseli chodit na záchod, vyhýbají se stravě a v konečném důsledku zemřou na dehydrataci a podvýživu, což je dnes, v 21. století, otřesné.“

Znáte svůj metabolický vzorec?

Co tedy dělat? Předně nevěřte všemu, co kolem sebe slyšíte a vsaďte na zkušeného lékaře, který udělá kvalitní kompletní vyšetření a umí interpretovat zjištěné výsledky v souvislostech. Měl by být také schopen doporučit úpravu životního stylu či odbornou léčbu. „Každý člověk by měl znát především svůj vlastní metabolický vzorec, který určuje například to, jak rychle jsme schopni odbourat tuk, nebo jak reagujeme na stres,“ říká k tématu prof. Martiník, jež zmíněné vyšetření na své klinice provádí. Připodobňuje tuto baterii testů, na základě které je lékař schopný určit metabolický vzorec jedince, k magnetické resonanci v oblasti fyziologie. Z výsledků se klient dozví, v jakém stavu se nachází jeho tělo, zda trpí určitou nemocí, případně zda mu nějaké onemocnění hrozí v budoucnosti. Lékaři také umí určit, kolik procent zevního prostředí na vás působí, nebo jestli a jak velkou únavou trpíte. K zajímavým informacím bude patřit i to, zda vaše buňky jsou spíš běžci na dlouhou nebo krátkou trať. Dozvíte se také, jak jste na tom s ukládáním tuku do břicha a v jakém stavu je váš lymfatický systém. Už nebudete mít pochybnosti ani o tom, zda jste, lidově řečeno, typ hruška nebo jablko, býložravec či predátor. „Vyšetření metabolického vzorce jsem již absolvoval a byl jsem velmi překvapen z výsledků. Rozumějte, nejsem člověk, který si libuje v nemocech, u obvodního lékaře jsem nebyl ani nepamatuji, cítím se zdravý, snad jen občas pociťuji stres, ale kdo ne? Tyto testy ale jasně odhalily můj životní styl a některé skutečnosti, které jsem si nechtěl přiznat. Dostal jsem konkrétní doporučení. Učím se například snídat a nepracovat dvacet hodin denně, “ říká Ing. arch. Václav Šlapák z Asociace profesionálních obchodníků.

 

Co to obnáší?

Samotné vyšetření v hradeckém Institutu zdraví trvá několik hodin a zahrnuje vstupní pohovor, krevní odběry a další testy, jako např. zátěžový test, hodnocení množství tuku, lymfy a svaloviny a další fyziologická vyšetření metabolických parametrů organizmu. „Z výsledků jsme pak každému schopni určit režimová či léčebná opatření, která mohou ve finále vést ke zkvalitnění a prodloužení délky života,“ říká prof. Martiník. Po prvním vyšetření následují za tři týdny další konzultace a za dalších tři měsíce ještě jedna návštěva.